SUC Attendance 2021

SUC Attendance 2021

The Student Union Council (SUC) is the peak decision-making body of the RMIT University Student Union (RUSU). It is where your 27 elected representatives decide on events, activities, services, and campaigns to provide for students at RMIT. It also makes the decisions about how RUSU runs as an organisation. SUC meetings happen monthly, with additional special meetings held as required. The attendance of your elected representatives at these meetings is recorded below.

Table Key:

P Present at meeting
AP Absent with apology
A Absent
LQ Left during the proceedings of meeting causing the meeting to lose quorum*
NA There has been a subsequent change of the RUSU representative and therefore these dates are not applicable to the stated rep.


*Quorum is the minimum numbers of people needed for a meeting to continue and make decisions. If someone leaves mid-meeting and causes a meeting to have to end early because they have lost quorum this section will be labelled LQ and be shaded red).

<
Student Representative Name Position 19 Oct 2020 27 Nov 2020 16 Dec 2020 12 Jan 2021 17 Feb 2021 17 Mar 2021 21 Apr 2021 19 May 2021 16 Jun 2021 21 Jul 2021 18 Aug 2021 22 Sep 2021 13 Oct 2021
Akshay Jose SUC President P P P P P P P P
Jarred Armitage SUC General Secretary P P P P P P P P
Liam Thompson Communications Officer P P P P P P P P
Siheng Luo Activities Officer P AP P P P AP P P
Vineet Prabhakar Clubs & Societies Officer P P P P P P P P
Karan Hemang Mehta  Education Officer P P P P P P P P
Chrishell (Jingyi) Yin  Welfare Officer P P P P P A A AP
Zhichen (Simon) Tang Sustainability Officer NA NA NA NA NA P P P
Joe (Peiji) Zhou  International Officer P P P P A P P P
Sribabu Nagulapalli Postgraduate Officer P A A A A A P P
Matte Howard Queer Officer P P P P P P AP P
Angelique Maloney Queer Officer P P P P P P P AP
Kimberly Lovegrove Indigenous Officer P A P A P P P P
Harsheet Chhabra Women's Officer P A A A A P P P
Chris Giddings General Representative P AP P P P P P P
Cormac Mills Ritchard General Representative P P A A P AP AP P
Yin Ma General Representative NA NA NA NA NA NA NA NA
Mark Morante General Representative P P P P P P P P
Meghana Balasaheb Karande General Representative P P P AP AP P AP AP
Sheldon Gait Vocational Education Officer P P AP P P P P P
Viditi Kodwani City Coordinator NA NA NA NA NA P P A
Adam Steiner City Representative P P P P P P AP P
Ayesha Ahmed Bundoora Coordinator NA NA NA NA NA NA NA P
Santhipriya George Bundoora East Representative P AP P P P P P P
Jerome Maravé Bundoora West Representative P A AP P P P P P
Ambika Abhinandini Brunswick Coordinator (Formerly Brunswick Representative) P P P P A AP P P
Ravi Jain Brunswick Representative NA NA NA NA NA NA P AP
Krystal (Xiaoyue) Gui  Former Sustainability Officer P AP P P P NA NA NA NA NA NA NA NA
Stephanie Flores-Tapia Former Bundoora Coordinator P A A P A NA NA NA NA NA NA NA NA
Chetana Singh Former City Coordinator AP AP P P P NA NA NA NA NA NA NA NA
Raveena Deshmukh Former Brunswick Coordinator P A A AP A P NA NA NA NA NA NA NA
Natasha Kendall Former Bundoora Coordinator NA NA NA NA NA P AP NA NA NA NA NA NA
Huiting Chen General Representative P P P P P AP A A NA NA NA NA NA

loading